This site uses cookies for improve your web navigation.
By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
For more details, please click here.

Standings

Season
Discipline
Ranking Type
Rank Athlete Points
1 GER Loelling Jacqueline (Junior) 1628
2 GER Hermann Tina 1504
3 CAN Vathje Elisabeth 1470
4 RUS Nikitina Elena 1306
5 CAN Channell Jane 1274
6 GER Fernstaedt Anna (Junior) 1256
7 AUT Flock Janine 1206
8 GBR Deas Laura 1186
9 CAN Rahneva Mirela 1168
10 USA Uhlaender Katie 1166
11 LAT Priedulena Lelde 1132
12 GBR Yarnold Lizzy 1044
13 BEL Meylemans Kim (Junior) 960
14 SUI Gilardoni Marina 906
15 NED Bos Kimberley 905
16 RUS Kanakina Yulia (Junior) 834
17 USA Wesenberg Kendall 826
18 RUS Orlova Maria 818
19 NED Le Conte Joska 768
20 CAN Prediger Lanette 767
21 GER Becker Janine (Junior) 746
22 AUS Narracott Jaclyn 728
23 GBR Smith Madelaine (Junior) 680
24 RUS Khuzina Renata 678
25 CAN Charney Madison (Junior) 674
26 GER Griebel Sophia 669
27 USA Graybill Savannah 648
28 RUS Potylitsina Olga 638
29 GBR Murray Kimberley 601
30 USA O'shea Anne 592
31 RUS Tararychenkova Alina (Junior) 585
32 USA Henry Megan 572
33 KOR Jeong Sophia 522
34 USA Clapp Gracie 512
35 JPN Komuro Nozomi 510
36 JPN Oguchi Takako 508
37 CAN Laberge Jaclyn 486
38 GBR Crowley Brogan 480
39 USA Curtis Kelly 478
40 ITA Margaglio Valentina 466
41 GBR Pittaway Ashleigh Fay (Junior) 452
42 ROU Mazilu Maria Marinela 450
43 RUS Frolova Alena (Junior) 444
44 KOR Mun Rayoung (Junior) 438
45 NOR Pedersen Maya 426
46 CHN Yang Danxia (Junior) 404
47 AUT Balassa Johanna (Junior) 393
48 CAN Dafoe Grace 365
49 FRA Bessard Agathe (Junior) 365
50 ISV Tannenbaum Katie 357
51 GER Neise Hannah (Junior) 346
52 ESP Montejano Maria 335
53 GBR Furneaux Eleanor 327
54 USA Hurley Kristen 324
55 RUS Surovtseva Maria (Junior) 312
56 CHN Long Chengfeng 295
57 USA Day Veronica 293
58 CHN Wu Xinwei (Junior) 292
59 LAT Terauda Endija (Junior) 289
60 RUS Trufanova Anastasia (Junior) 285
61 USA Culiver Samantha 275
62 CAN Gagnon Melissa-Kate 271
63 LAT Zunte Darta (Junior) 270
64 GER Kreher Susanne (Junior) 265
65 JPN Noguchi Asuka (Junior) 255
66 POL Orlowska Marta 255
67 KOR Lee Jeonghyeok (Junior) 252
68 NOR Nilseng Barben Elise (Junior) 206
69 GER Leipold Corinna (Junior) 205
70 USA Delka Kellie 198
71 CHN Qi Jinghua (Junior) 192
72 KOR Kim Eunji 182
73 GBR Stevenson Hannah 179
74 NGR Adeagbo Simidele 176
75 USA Toukan Michelle 162
76 SUI Simmchen Julia (Junior) 157
77 JPN Wakabayashi Yui (Junior) 138
78 BEL De Neve Katrien (Junior) 136
79 USA Stratton Leslie 130
80 BUL Bryer Camilla 124
81 GBR Wellington Philippa 120
82 ITA Crippa Alessia (Junior) 116
83 ITA Riedl Erika 104
84 SUI Huber Alena (Junior) 93
85 USA Ro Mystique 80
86 RUS Belikova Alina (Junior) 80
87 CAN Khan-Nielsen Janelle 78
88 GER Hornung Luisa (Junior) 66
89 GER Votz Stefanie (Junior) 66
90 ITA Scarpellini Elena 64
91 ITA Falkensteiner Sofie (Junior) 47
92 ROU Miroiu Daria Georgiana (Junior) 42
93 USA Squire Nikia 38
94 SLO Lavrencic Sara 38
95 KOR Heo Hyegyo (Junior) 34
96 GER Voss Vanessa (Junior) 32
97 FRA Godefroy Iris (Junior) 30
98 GER Schellmoser Josefa (Junior) 28
99 ROU Dancea Alexia Ioana (Junior) 28
100 CHN Wang Xuexia (Junior) 20