This site uses cookies for improve your web navigation.
By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
For more details, please click here.

Bobsleigh Sports Committee
Jos MATTLI (SUI) – Chairman

Members:

Pierre LUEDERS (CHN)
Rene SPIES (GER)
Yong LEE (KOR)
Sandis PRUSIS (LAT)
Nicholae ISTRATE (ROU)
Christoph LANGEN (SUI)
Valerie FLEMING (USA)
Hu JIE(CHN), Non-voting Member

Skeleton Sports Committee
Michael GRÜNBERGER (AUT) - Chairman

Members:

Matthias GUGGENBERGER (BEL)
Charles WLODARCZAK (CAN)
Jen BRYANT (GBR)
Anja SELBACH (GER)
Sergey KOLPAKOV (RUS)
Tuffield LATOUR (USA)
Hu JIE (CHN), Non-voting Member


Bobsleigh Material Committee
Jos MATTLI (SUI) – Chairman

Members:

Hannes WALLNER (AUT)
Michael NITSCH (GER)
Thomas LOHFING (MON)
Wim NOORMAN (NED)
Frans BAKKER (*)
Wolfgang STAMPFER (SUI)
Richard LAUBENSTEIN (USA)
Hu JIE (CHN), Non-voting Member


Skeleton Material Committee
Michael GRÜNBERGER (AUT) – Chairman

Members:

Clemens BERAUER (BEL)
Dr. Alex ZAHAVICH (CAN)
Willi SCHNEIDER (*)
Dr. Rachel BLACKBURN (GBR)
Dirk MATSCHENZ (GER)
Rodzers LODZINS (LAT)
Dr. Kristan BROMLEY (NOR)
Hu JIE (CHN), Non-voting Member


* nominated by the IBSF Executive Committee


 Manfred MAIER (AUT) – Chairman

Members:

Reinhard POLLER (AUT)
Alexandre VANHOUTTE (FRA)
Dr. Andre SANDER (GER)
Dudley STOKES (JAM)
Changhee OH (KOR)
Szczep
an Marek WISNIOWSKI (POL)
Laszlo HODOS (ROU)
Hu JIE (CHN), Non-voting Member
Giovanni MULASSANO (ITA), Non-voting Member


Giacomo DARIZ (ITA) – Chairman

Members:

Thomas SCHWAB (GER)
Tyler SEITZ (CAN)
Jan Oddvar TANGEN (NOR)
Tony CARLINO (USA)
Dr. Michael BIELOWSKI (AUT)


Dr. Christian SCHNEIDER (GER) – Chairman
Dr. Eugene BYRNE (USA) – Chairman

Members:
Hong-geun JUNG (KOR)
Filips BERNADSKIS (LAT)
Dr. Stéphane BERMON (MON)
Dr. Marek LIPINSKI (POL)
Dr. Paul JACKSON (GBR)

IBSF positive cases Subcommittee:

Dolf SEGAAR (NED) - Chairman
Dr. Alessia DI GIANFRANCESCO (ITA)
Prof. Peter HEMMERSBACH (NOR)
Prof. Dr. Ian BLACKSHAW (GBR)


Kristaps KOTANS (LAT) – Chairman

Member:
Robert GÖTHNER (GER)
Andreas KAPFINGER (AUT)
Sarah MONK (CAN)
Piotr CZARNOTA (POL)
Sergey PARKHOMENKO (RUS)
Susanne WIPRÄCHTIGER (SUI)
John ROSEN (USA)




Wiltfried IDEMA (NED) – Chairman

Members:
Emmanuel COHEN (GBR)
Michal KURPAS (POL)
Stephen A. HESS (USA) - as Chairman of the Appeal's Tribunal


Christina HENGSTER (AUT) – Chairwoman (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

Members:

Ladislav NOSKOVIC (SVK) - Representative of the Athletes in Men´s Bobsleigh
Elana MEYERS TAYLOR (USA) - Representative of the Athletes in Women´s Bobsleigh

Marcus WYATT (GBR) - Representative of the Athletes in Men´s Skeleton

Kathryn TANNENBAUM (ISV) – Representative of the Athletes in Women´s Skeleton

Christopher Alan STEWART (SUI) - Representative of the Athletes in Para Sport 


Special Committee Calendar
TBD – Chairperson

Members:

Darrin STEELE (USA)

Franz HUBER (AUT)

Chris LEBIHAN (CAN) (confirmation awaiting)

Alexandre VANHOUTTE (FRA)

Marc HEYWOOD (GBR)

Thomas SCHWAB (GER)

Kangmin Lee (KOR)

Zintis EKMANIS (LAT)

Åshild Høva SPORSHEIM (NOR)

Sergey PARKHOMENKO (RUS)

Peter SCHADEGG (SUI)

Aron MCGUIRE (USA)

Ander MIRAMBEL (ESP)


Sergey PARKHOMENKO (RUS) 


organisation

Executive Committee

Advisory Committees

Auditors & Appeals Tribunal

Staff